Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

FAMU = Frankfurtská Akademie Marxistických Umění?

Pražská filmová akademie jako další důkaz pochodu institucemi v duchu neomarxistické frankfurtské školy? Nepřehlédnte, i když se o český film příliš nezajímáte. Lepší ilustraci poločasu rozpadu našeho školství byste těžko hledali.

Tenhle pokus o akademický palácový převrat s puškou v ruce, s ohněm v srdci, kdy akademický senát zaútočil na osobu děkana Z. Holého a navrhl jeho odvolání, které ovšem rektor AMU neschválil, je totiž opravdu signifikantní. Spor, který se právě na FAMU odehrává, je skutečně jen zrcadlem daleko širší bezútěšné situace na tzv. humanitních školách. Pád prestižní filmové školy, která v šedesátých letech vyráběla jednu filmařskou hvězdu za druhou včetně nejzářivějších jako Formana, Menzela, Chytilovou,… klade otázku, řečeno s básníkem: Jaký si mám vzít klobouk, jaké boty, na pochod do nicoty? Nemusíte vůbec detailně vidět do interních sporů filmové a televizní fakulty, jejíž střeva nyní vyhřezla. Ani já do nich detailně nevidím, a ani mi netrhá žíly, zda ten umí to a ten zas tohle, ale jestli dohromady udělají moc. Nebo nic moc. Nebo nic. Argumentaci některých aktérů, že špinavé prádlo se pere doma, nevyznávám. Ono totiž stačí zhlédnout českou původní hranou filmovou tvorbu posledních patnácti-dvaceti let. Tohle prádlo se pere veřejně, na plátnech kin, TV obrazovek či počítačů. S lucernou v pravé poledne abyste hledali díla absolventů režie FAMU z tohoto období byť jen lehce nadprůměrná, o skvostných ani nemluvě. Jména režisérů jako Svěrák, Hřebejk, Zelenka, Sláma nebo Michálek se na Českých lvech za režii točí léta jak veverka v bubnu, a když na režijního Lva dosáhne někdo jiný, tak vystudoval na FAMU dokument, scenáristiku nebo úplně jinou školu jako Morávek (JAMU) nebo Mašín (AVU). Když mi před měsíci vyprávěl Honza Hřebejk historky o přijímačkách na FAMU (kde seděl v komisi), nevěřil jsem svým uším: Přijde holka, předloží jako uměleckou práci primitivní básničku s rýmy na úrovni slunce-blunce, neví nic, hloupá, že se na ni bojíte zaklepat, sby to nezadunělo, ale obrovsky sebevědomá… Co by jí tak asi řekl Milan Kundera, který na FAMU kdysi učil světovou literaturu, co by řekl některým dnešním režijním výtvorům Otakar Vávra?

A tenhle stav má své hluboké příčiny. A tady už jsme na stopě zdánlivě bagatelního sporu „řemeslníků“ a „svobodných tvůrců“. Zajímavé je, že na straně tzv. řemeslníků se objevují taková jména jako režiséři Jiří Strach, Honza Hřebejk, Olga Sommerová, Jiří Svoboda, střihač Alois Fišárek, scenárista Petr Jarchovský (dosud vedoucí katedry scenáristiky, hrozící odchodem). Na druhé straně jména, jimiž vás nebudu zatěžovat. Pokud se jen okrajově zajímáte o film, znát nebudete ani jedno. Snad s výjimkou Víta Klusáka, který na sebe tak pěkně upozornil, když sepsul genderově zcela „nevyváženou“ dětskou básničku ve školní čítance od mého dávného přítele Jiřího Žáčka o holčičkách, co z nich jednou budou maminky.

Na filmové fakultě jde zřejmě o celou paletu sporů, jistě též osobních (jak to v umělecké sféře bývá) i „za věc“, ale situaci, kterou se děkan Holý snažil a snad ještě bude snažit (spor totiž směřuje k soudu, což je tedy už opravdu smutné) výrazně zlepšit, má nějaký svůj základ. Dost lapidárně ho vyjádřil herec a ředitel karlovarského festivalu J. Bartoška:

„Pravda je, že v posledních letech fakulta produkovala hlavně lidi, kteří sice umějí o filmu mluvit, ale neumějí filmy točit. Což může být docela příjemné v kavárenské společnosti v jedenáct hodin večer, jenže v devět hodin ráno na place to není nic platné.“ (zde více). Režisér Hřebejk k tomu dodává: „Jestli z naší katedry nevyjde sem tam také nějaký Strach, Janák nebo Vejdělek, nebude problém v tom, že diváci přijdou o Anděla Páně, Snowborďáky nebo Ženy v pokušení, ale že budou zkoušky na magistra vypadat tak absolutně tristně jako předloni nebo loni. Nezájem – a bizarní postavy budou standardem nikoli jen žalostnou výjimkou“(zde).

Jinými slovy, filmová fakulta se v letech děkana Breganta proměnila v místo, kde cesta je víc než cíl, teorie víc než hmatatelné (a tedy i měřitelné) výsledky, včetně opovrhované divácké návštěvnosti. Jedním z pedagogů, kteří z fakulty v tomto období odešli, byl například režisér Karel Kachyňa, s nímž jsem měl možnost osobně spolupracovat a pozorovat ho při práci na place. I jeho autoritu u štábu, pracujícího jak dobře namazaný stroj. Neuvěřitelná osobnost. A děkan Holý se evidentně snaží alespoň část úpadku z bregantovského období napravit. A tvrdě narazil. Není od věci si připomenout, že zatímco strana „svobodných v rozletu“ brojí proti současnému děkanovi „kvůli nerespektování demokratických pravidel při řízení fakulty, překračování jeho pravomocí a nedostatkům v plnění volebního programu“(zde), pohled „řemeslníků“ je, myslím, velmi dobře charakterizován tímto názorem střihače Fišárka, který na FAMU učil, ale také odešel (právě pro spory o charakter výuky s děkanem Bregantem): „Jádrem sporu je pravděpodobně koncepce výuky, zda teoretizovat nebo prakticky se vzdělávat v příslušném oboru, což klade nároky na studenty v podobě dodržování termínů, vytváření přesně popsaných a lety prověřených praktických cvičení, která na sebe navazují a postupně vzdělávají studenta v daném oboru (kamera, střih, scenáristika, animace). To je těžká a zdlouhavá práce a chápu, že mnoha studentům se to nemusí líbit. Planě mluvit je lehčí a nic to nestojí.“ Zdá se nad slunce jasné, že houslista, který neumí noty, ale klade důraz na nonkonformní střih svého fraku, bude diváky po zásluze vypískán. Že by tato umělecká analogie na FAMU už neplatila?

Překvapuje vás ještě, že stopy od zastánců „absolutní tvůrčí volnosti a akademické svobody“ vedou třeba do Deníku Referendum, kde své rozhořčení, že rektor okamžitě nevyhověl jejich návrhu na odvolání děkana Holého, dávají najevo „senátoři“. Ano, právě v plátku Jakuba Patočky. To je ten anarcho-levičácký matador, vymetající strany od Zelených po ČSSD. Odkud je vždy sám posléze vymeten, zapletený kdysi i ve velmi podivné kuřimské kauze s mučenými dětmi, atd. Chápu, že přeměna FAMU na jakousi žižkovskou Kliniku se vzrušujícími debatami o poslání filmu jako stavu duše mezi dvěma jointy musí být lákavá. Co si to dovolili ti nízcí praktici, když už bylo ovládnutí fakulty na dosah, do toho začít kafrat. Děkan Holý, vyžadující zřejmě kázeň, píli, výsledky, a dokonce i docházku a odevzdávání prací v termínu bez nekonečného rozkládání studia i do osmi let, už přeci tak hezky ležel „na lopatě“. Rozčarování „teoretiků“ musí být skutečně obrovské. Není divu, že Jiří Bartoška pro iDNES poznamenal lakonicky: „Vidím v tom stopu neomarxismu.“ Já také, a když jsem tady na blogu už dříve rozebíral poznávací znaky škol, kudy už rota vojáků-neomarxistů na pochodu institucemi prošla, a tráva tam dalších deset let neporoste. Ty prvky jsou totiž velmi podobné: ovládnutí školy (hlavně státních peněz, že), instalace nových „oborů“, které vystudovat už může i cvičený papoušek, upozadění všeho, co studenty „bolí a nespravedlivě stresuje“, tj. především povinnost studovat, docházet v přísném režimu do školy, odevzdávat v termínech cvičení a seminární práce, zápasit s těžkými zkouškami, prokazovat talent a píli nebo - při jiném přístupu – být nemilosrdně vyhozen. Kdepak, dnes studenti a pedagogové jsou v pozici, abych použil filmovou hlášku, kdy vládne „nová doba, host vyhazuje vrchního“. V tomhle směru vřele doporučuji ke studiu vzpomínky studentů na francouzských univerzitách koncem revolučních 60. let (nejen na nejrevolučnější Sorbonně), kteří vyhazovali své profesory z fakult jen za škaredý pohled, o nějaké náročnosti studia nemohlo být tehdy ani řeči. Někteří dokonce (mnohem později) přiznali, že neumějí ze „studií“ vůbec nic, jen si pamatují, jak se sestrojuje Molotovův koktejl. Celá generace nýmandů tím vyrostla, ale ta sladká vůně akademické svobody a studia jako permanentního mejdanu – jo, to byly časy jahodových proklamací, do ruda krásně zbarvených.

Čím je tedy kauza FAMU vlastně výjimečná? Na rozdíl od oborů jako politologie, sociologie či gender studia, které také chrlí každoročně armády nezaměstnatelných a úrovní velmi pofiderních absolventů, výsledky absolventů FAMU vidíme. Na vlastní oči. A jsou velmi dobře měřitelné, přinejmenším diváckou návštěvností v kinech, televizními peoplemetry, počtem zhlédnutí na internetu nebo oceněními na tvůrčích soutěžích a festivalech. Neumětelství až šmíra, základní „boty“ v řemesle, neschopnost soustředěné a motivované tvůrčí práce, talent na úrovni prvoka a marná snaha dotáhnout jakýkoli umělecký projekt do smysluplného konce, to se prostě na takhle praktické fakultě nedá tak dobře okecat jako u některých humanitních věd (a nových rádobyvěd). Skrz maskovací sítě akademických svobod a demokracie právě na FAMU neúprosně prosvítají nahé zadky členů filmového kroužku při domu pionýrů a mládeže, kterým soudruh vedoucí právě zaníceně vykládá o současných trendech v queer kinematografii místo toho, aby jim vysvětlil funkci tlačítek na videokameře. Přitom poptávka po vzdělaných talentovaných filmařích nepolevuje (na rozdíl od některých humanitních oborů). V roce 2016 mělo premiéru (včetně obnovených kusů) 79 filmů, točí tu díky velkorysé státní podpoře řada zahraničních produkcí, která využívá i spoustu místních lidí. Uživí se i filmová škola písecká, zlínská. Jak tenhle spor na FAMU dopadne, bude důležité nejen pro český film. Bude to důležité i v obecnějším kontextu českého školství. Myslím, že volání po návratu k poctivé výuce skutečně potřebných předmětů, uplatnitelných v praxi, s povinnostmi, termíny, průběžným přezkušováním, a konečně i s tvrdými důsledky za mizerné výsledky, lajdáctví, lenost a absolutní nezájem, včetně vyhazovu, není zdaleka typické jen pro dnešní FAMU. Ale všechno, co jsem právě teď vyjmenoval, anarchistickým, liberálně levičáckým a neomarxistickým bojovníkům s fíkovým listem akademické svobody na svém genderově neujasněném pohlaví asi stejně nevysvětlím. Možná by stačilo umučit je povinným maratónem promítání všeho, co za poslední léta sami zplodili. To ale nejde, takový intelektuální waterboarding by nikdo nepřežil.

Autor: Josef Prouza | čtvrtek 14.6.2018 16:54 | karma článku: 33,04 | přečteno: 1360x
  • Další články autora

Josef Prouza

Dámský přirození jako dopravní značka? V pohodě, voddělí to zrna vod plev

Tendle rok je v EU zaváděná nová dopravní značka s kosočtvercem. Začali s tím ve Francii. Tak buď jde o nechutný lobování Renaultu na francouzským ministerstvu dopravy nebo nám tadle značka má napovědět, pro koho je. Vyberte si.

30.11.2023 v 9:11 | Karma: 44,10 | Přečteno: 9711x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Tak a dost kopání do vlády! Přichází soucit

Kdepak jemné okopávání kotníků! Vláda dostává rány zleva, zprava, pod pás, do slabin. Místo pochval a potlesku urážky, smích nebo rovnou výsměch. A tolik dobrého již vykonala, což vám tu hned předestřu. Sledujte!

28.11.2023 v 9:43 | Karma: 45,58 | Přečteno: 8554x | Diskuse| Politika

Josef Prouza

O Zlatou mříž -vtipy do smutné doby

Vykročte do dalšího dne s úsměvem na tváři. Ale jestli vás rozesměje zrovna tohle, to tedy opravdu nevím. Ale doufám.

1.11.2023 v 9:47 | Karma: 35,93 | Přečteno: 1763x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Z elektromobility je elektroMo… -by Dick

Děva Evropa se zamilovala do černého galána a teď se diví, že ji veze do pekla? Jak se mohlo stát, že evropským automotive obchází strašidlo demotivace a i nejvýznamnější automobilky stahují kalhoty, když brod je ještě daleko?

30.10.2023 v 9:42 | Karma: 37,42 | Přečteno: 1190x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Experimentální dvojvideoblog Trizuljak-Prouza: Já jsem zapomněl

Občas na blogu idnes spojí své síly někteří blogeři. Většinou dvojblog. Tento příspěvek jde ještě za tuto hranici a vzniklo společné video, kde promlouvá excelentní fotograf a výtvarník M.Trizuljak a textem a zpěvem J.Prouza.

16.10.2023 v 9:19 | Karma: 19,59 | Přečteno: 525x | Diskuse| Videoblogy

Josef Prouza

Naši rodiče nás schválně ohrožovali na životě i zdraví

Co já to měl za zploditele! Cynické, k našim křehkým životům lhostejné a bezohledné. Vystavovali nás nebezpečí, jak jen to šlo, hnali nás do náručí vrahů, prznitelů a jiných hrozeb. A bylo jim to fuk. Dnes je to jiné, ufff!

20.9.2023 v 9:55 | Karma: 45,71 | Přečteno: 7620x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Vždycky jděte proti proudu – i když je to fuška

Já to dodržuju absolutně, jedině zády k masám, deru se jen proti davu, zásadně jinam, než zástupy. Občas to, pravda, ženu do extrému, ale nemůžu si pomoct. Každou chvíli sice trpím, ale pro přesvědčení se trpělo vždycky.

25.8.2023 v 9:45 | Karma: 27,12 | Přečteno: 729x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Povinností krásných žen je podělit se o svou krásu s co nejvyšším počtem mužů

Tohle řekl, tuším, kdysi Franta Ringo Čech. A jak znám Ringa, neměl na mysli fotku z dovolené na instagramu nahoře bez, ale „podělení“ se vším všudy. I vy můžete mít jakoukoli krásku, protože je tu nové hnutí No women unavailable.

13.8.2023 v 9:50 | Karma: 32,53 | Přečteno: 1316x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Tak ale teda! Hranolky s kečupem za 259 Kč? Komu tady hrabe?

Zajeďte do Českýho Krumlova a dejte si do nosu. Peněženkou. Úplně prázdnou to prej moc nebolí. Když mi kamarádka sdělila, že na Lipně je k mání svíčková za 957 kaček, nevěřil jsem. Ale mail vod bráchy mě už totálně vochromil.

2.8.2023 v 9:05 | Karma: 46,17 | Přečteno: 14145x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Něco ilustrovaného humoru do lustrovaného Mordoru

Aktuální vtípky na nekorektní témata. A neberme se vážně, protože kdo sám sebe si hluboce považuje a vnímá se přísně a vážně, jen nevidí, jak je směšný.

27.7.2023 v 9:51 | Karma: 40,25 | Přečteno: 3574x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Dnešní mladý zkazily písňový texty

Přišel jsem na to, proč mladý jsou dneska tak přízemní, s primitivníma depkovejma názorama. Za to můžou dnešní písňový texty, soukaný do jejich hlav horem dolem. Psychologický poradny a psychiatrie praskaj ve švech.

25.7.2023 v 9:29 | Karma: 31,62 | Přečteno: 1220x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Kvíz: jak znáte novotvary z poslední doby?

Kdekdo tuší, co znamenají nové výrazy jako „chcimír“, „dezolát“ nebo „kremlobot“. Ale tak snadné to nebude. Odlehčený kvíz pro znalce novotvarů z poslední doby. Rozumíte jim? Vyzkoušejte si vše v malém kvízu, který vás otestuje.

13.7.2023 v 9:22 | Karma: 25,97 | Přečteno: 1089x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Jak mi lékařka z pobytu u moře udělala tábor hrůzy

Když tu kolega bloger Ravek líčil děs letošní dovolené v zahraničí, zvednul jsem hozenou rukavici a štafetu „je to šílený, ale aspoň zas bude o čem psát“ posílám dál. Pokud právě balíte na dovolenou (nedejbože do Itálie), nečtěte.

29.6.2023 v 9:42 | Karma: 43,98 | Přečteno: 10710x | Diskuse| Cestování

Josef Prouza

769 dotačních titulů a 769 korun důchodcům ve valorizaci

Sdělit občanům, obývajícím českou kotlinku, že jim musíme „udělat škodu ráznou, uřezat jim kapsu prázdnou“ dle dávné říkačky, je tabu. I když i prezident NKÚ M. Kala prohlásí, „že země zdegenerovala z tržní ekonomiky na dotační“.

6.6.2023 v 9:40 | Karma: 42,97 | Přečteno: 4466x | Diskuse| Politika

Josef Prouza

Vtipy O Zlatou mříž - kudy premiér neprojel

Dnes se z nové hrsti fórků dozvíte, v jakém jazyce je třeba zveřejnit volební programy, kdo zvýšil poplatky na WC nebo na co je třeba dávat pozor při prohlídce Hradu. Také okusíte vzpomínky na budoucnost, co si špitají mladí, atd.

30.5.2023 v 8:51 | Karma: 38,79 | Přečteno: 3108x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Běž domů, Ivane, čeká tě Michailidu, žena z lidu

Pirátský šéf Ivan Bartoš označil „jako zcela nevhodné“ účinkování Pirátky Michailidu na Dnech antikapitalismu marxistické Nadace Rosy Luxemburgové. Znamená to, že se v pirátské straně rozpadá významná frakce Společenstvo dredu?

23.5.2023 v 9:29 | Karma: 35,10 | Přečteno: 1065x | Diskuse| Politika

Josef Prouza

Mladý vám nerozuměj? A jak s nima mluvíte?

„Ten náš mladej vůbec nerozumí, co mu řikám!“ rozčiloval se v tramvaji jeden postarší chlápek. Musel jsem se zasmát. Taky jsem míval občas pocit, že na potomky mluvím svahilsky. Ale to všechno po přečtení tohodle blogu bude jinak!

16.5.2023 v 9:21 | Karma: 40,61 | Přečteno: 5209x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Zavržení, Pochyby, Tolerance, Respekt… a pátým jezdcem je Strach

Těchto pět pojmů má k sobě blíž, než by si možná někteří připustili, a hranice mezi nimi jsou překvapivě tenké. Možná i proto jsou tak lehkovážně zaměňovány, i když důsledky mohou být tragické. Čtyři nebo 5 jezdců z Apokalypsy?

10.5.2023 v 12:19 | Karma: 25,33 | Přečteno: 580x | Diskuse| Společnost

Josef Prouza

Já rád Karla Třetího, to je něco lepšího…

... ušije mi šněrovačku ze samýho zlatýho. Mediální šněrovačku, samozřejmě. Kdo si na sobotu 6.5. nenaplánoval meditaci v poustevně, odstíněné od elektronického smogu, musí počítat s tím, že skončí v mediálním britském závalu.

4.5.2023 v 9:24 | Karma: 22,87 | Přečteno: 512x | Diskuse| Média

Josef Prouza

O Zlatou mříž - jak se Horymír ocitl na demonstraci

V dnešní sérii obrázkových fórků se dozvíte, jak se vladyka Horymír ocitl na protivládní demonstraci, kdo škrtá v příjmech státního rozpočtu, proč nová grafika digitální kalkulačky odchodu do důchodu propadla, co je UPŠOUK atd.

2.5.2023 v 9:12 | Karma: 39,60 | Přečteno: 4581x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 277
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3399x
Inženýr ekonom, choreograf, lektor tance a společenské výchovy. Příjemce kapesného od státu za celoživotní sociální a zdravotní pojištění proti přetížení peněženky. Docent spontánní dojmologie a rychlých polních soudů. Na hlavu vzatý odborník na mediální obluzování, mentor exekutorů ducha, travič politické blbé nálady a deratizátor zapouzdřených ideologií. Čtyři děti, pět vnoučat. Životní heslo: Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo (Kapka proráží kámen nikoli silou, ale opakovaným kapáním). Znamením štír. 

Seznam rubrik