Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Krutopřísná pravidla pražských silnic – příručka pro burany

30. 11. 2022 9:32:07
Na skandální posměšky blogerky Medkové stran džungle v pražské dopravě musím rázně odpovědět. V Praze naopak platí, sice přísné, ale naprosto přehledné zákony silničního provozu! Že vidláci tápou, není naše vina.

Jak praví klasik: Yetti není zlý, je jen přísný. Pokud vůbec v Praze vznikne nějaký dopravní chaos či nehoda, vždy je bez výjimky zaviněn vjezdem venkovských křupanů. My jezdíme se stoprocentním dodržováním pravidel. Že si je burani předem nenastudují, je jen jejich vina. Jako znak dobré vůle jim přispěchávám tyto regule osvětlit, ale jestli to bude co platné, si vůbec nejsem jist.

Celé území Prahy podléhá tzv. PRAPORu, zvláštní místní vyhlášce, upravující PRAvidla POzemní Regulace. Není tu místo na jejich kompletní výklad, tak jen ta nejzákladnější. Jakmile uvidíte tuto značku, je jasné, že jste v Praze a začíná platit pravidlo absolutní přednosti v jízdě Pražanů. Nezapomeňte na to!

Budu pokračovat vyvrácením nejčastějšího mýtu, že Pražáci jezdí zásadně na červenou. Absolutní lež! Pražáci jezdí na všechny barvy semaforu a mají pro to speciální dopravní značku, viz napravo. Je jim to přirozené jako dýchání a k žádným hromadným srážkám na křižovatkách nedochází, samozřejmě, pokud se tam nepřiplete vidlák. Komu tedy dávají Pražáci přednost, aby se nesrazili? Je to jednoduché, pravidlo pravé ruky sice v Praze neplatí, ale platí pravidlo silnějšího. Platí zásada, že jakékoli venkovské vozidlo je považováno za žebřiňák a nemá přednost nikdy. U pražské přednosti v jízdě rozhoduje pouze hmotnost vozidla, protože každý Pražák ví, že s Trabantem válku s kamionem nebo tramvají nevyhraje. V případě vozidel stejné kubatury i hmotnosti rozhoduje doplňkové pravidlo ceny, tedy že dražší vůz má vždy přednost. Ano, tak jednoduché to je.

Na druhou stranu, vypjatá ohleduplnost Pražáků vůči buranům se projevuje tím, že některé značky varují Pražany před venkovany na přechodech raději předem, zvláště v blízkosti nákupních center. Ano, aristokratická tolerance je nám vrozena.

V Praze, a to je poměrně častá chyba venkovanů, že to nechápou, platí absolutní zákaz používání blinkrů kvůli světelnému smogu. Jedinou výjimkou je zapnutí tzv. stromečku a to pro případ, že řidič, jedoucí po magistrále, spatří na chodníku známého, zastaví a jde si s ním pokecat. Maximálně však na 2 hodiny, je to časově přísně omezeno. Velice často jsou kritizováni pražští řidiči za chování v zácpách. Tak za prvé, zácpy jsou v Praze absolutně výjimečné. Když k nim přeci jen dojde, okamžitě nastupuje KUŠ (Kritické uvolnění špuntu). Zahrnuje okamžité oprávnění k jízdě po tramvajových svršcích včetně nástupních ostrůvků, železničních kolejích (zde pak mají auta přednost před vlaky), vyhrazených pruzích pro MHD, chodnících, zebrách, pěších zónách, cyklostezkách, v protisměru v jednosměrce i na kruhovém objezdu, přes trávníky a parky a po schodech. Zároveň platí, že v takovém případě jsou všichni pražští řidiči oprávněni po uvolnění zácpy takzvaně nahnat čas, ztracený trčením v zácpě, a padá tak automaticky jakékoli omezení rychlosti na silnici a je možno jet jakoukoli rychlostí, kterou dovolí výkon motoru.

Doslova lživé legendy se vyprávějí (burany) o parkování Pražanů.

Dokonce si na to vymysleli hanlivý pojem „parkování na Pražáka“. I zde se však vše řídí tvrdými pravidly. Vlastníte-li drahocenný vůz, je jasné, že musíte kdekoli zaparkovat našikmo přes dvě parkovací místa, aby vám vozidlo nějaký křupan při parkování těsně vedle vás neodřel. O parkování platí řada dalších pravidel, pouze Pražanům je dovoleno parkovat na zastávkách MHD, opět na tramvajových svršcích (musí však do půlhodiny průjezd tramvajím uvolnit), zebrách a přechodech pro chodce, na chodnících, v průjezdech a podjezdech. Velice důležitá regule zní, že pokud jsou všechna parkovací místa v daném místě obsazena, okamžitě nastupuje pravidlo PPP (Prohlášení Parkovacího Pruhu). Řidič, který již zaparkovat nemůže, slovním prohlášením (nejčastěji Se*u na to) vytvoří automaticky další parkovací pruh z pruhu jízdního nebo z chodníku, případně z obojího (viz příslušná značka níže). U výjezdů sanitek a hasičských vozů je možné výjezdní komunikaci pouze zúžit na nezbytné minimum v šířce sanitky či vozu + 5 cm.

Z potřeby rychlé dopravy po Praze platí též absolutní volnost při předjíždění, a to včetně vodorovné plné bílé čáry. Samozřejmostí je předjíždění zprava, pokud je to pro Pražana výhodné, konečně cyklistické pruhy nejsou určeny k ničemu jinému. Pouze u dvojité bílé čáry je nutné před předjížděním zatroubit, protože se kupodivu stále řada buranů domnívá, že je v takovém místě předjet nelze.

Samostatnou kapitolou je odrazování invazních křupanů k cestě do Prahy.

Už při vjezdu do Prahy se setkáte s touto značkou (napravo). Je to poslední varování. Určili jsme pro vidláky také několik záchytných parkovišť, většinou v polích, s minimální dochodnou vzdáleností od vlaku či tramvaje do 5 km. Nejlépe je na takovém záchytu zaparkovat, cca dvě hodiny si užít pocit, že jste navštívili metropoli, a zase odjet. K regulaci počtu vidláků v Praze je určena řada dalších značek – ty hlavní naleznete rovněž níže.

Velice důležitý a častý dotaz křupanů je, zda Pražan svých výsadních práv pozbývá s výjezdem z území Prahy. Samozřejmě že ne, Pražákem nemůžete chvíli být a pak na chvíli nebýt, vrozené asertivní pražské řidičské chování pilně vyvážíme a učíme (odrazujeme) tak vidláky, co je v Praze čeká.

Aby si Pražan uvědomil, že opouští území Prahy a může tak být

vystaven vidlácké šikaně, slouží tato značka (napravo).

Na závěr jsem si nechal výklad gest, jimiž se Pražáci v autech dorozumívají. Opět kolem toho panuje mnoho nejasností a fám, tak na závěr edukativního materiálu připojuji i výklad gest, alespoň těch nejpoužívanějších.

Tak co, blogerko Medková, je to konečně jasné?

Autor: Josef Prouza | středa 30.11.2022 9:32 | karma článku: 43.74 | přečteno: 9618x

Další články blogera

Josef Prouza

Absolutně neuvěřitelný příběh mé osudové lásky

Budu vám dnes vyprávět o své osudové lásce. Přesto, že si v něm nepřidám ani jednu vymyšlenou větu, neuvěříte mi to. Tak hollywoodsky barvotiskový „béčkový“ příběh to totiž je. I když se smutným koncem... a vlastně i průběhem.

23.1.2023 v 9:58 | Karma článku: 24.23 | Přečteno: 688 | Diskuse

Josef Prouza

Hrst obrazových vtípků o Zlatou mříž ministra vnitra

Jak praví nově kolující vtip: podle faktury na elektřinu máme doma urychlovač částic, podle faktury za plyn bydlíme na Aljašce, podle účtu za vodné provozujeme aquapark a podle výplatní pásky bereme podporu v nezaměstnanosti.

7.1.2023 v 9:41 | Karma článku: 38.81 | Přečteno: 1736 | Diskuse

Josef Prouza

Muž a žena v párovém tanci? Zastaralé, diskriminační

Z rohu zrůjnělého hlupství se sype jedna lahůdka za druhou. Jako lektor společenského tance se strašně omlouvám, že jsme léta segregovali mládež na kluky a holky. Ba co víc, já kdysi tančil, nalíčen nahnědo, s parukou. Výsměch!

5.1.2023 v 9:49 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 1066 | Diskuse

Josef Prouza

Co jsem tu loni v lednu předpověděl pro rok 2022 – a co se vyplnilo

Nikdo není ve své vlasti prorokem, ale prognózy, které jsem tu před rokem publikoval, se (bohužel) vyplnily až děsivě přesně. Až na jedinou výjimku. Kolegům od prognostického fochu se ovšem nedařilo ani trochu.

2.1.2023 v 9:20 | Karma článku: 28.82 | Přečteno: 822 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vlastimil Fürst

Zlo utrpělo porážku, ale nekapitulovalo

Oslavil jsem zvolení prezidenta, který reprezentuje mé hodnoty, a prožil pár dní v euforii. Mnozí máte spolu se mnou co slavit, pořád ale zůstávají problémy, nedořešené i neřešené. A zlo uznalo jen prohranou bitvu, ne válku.

30.1.2023 v 20:30 | Karma článku: 12.76 | Přečteno: 240 | Diskuse

Blanka Fay

Náctiletá dívka brutálně kope jinou dívku? Aneb útok za hranicí všeho..

Přemýšlím kam až jsme to jako lidé dopracovali, když starší děti jsou schopné brutálně mlátit své vrstevníky a ostatní "děcka" nečinně přihlížejí.

30.1.2023 v 19:08 | Karma článku: 20.97 | Přečteno: 368 | Diskuse

Alena Šnajdrová

I učitelky se musejí přezouvat

Před sedmi lety jsem nastoupila na základku jako učitelka. První den si tam nakráčím v krásných šatech a lodičkách, aby mě zástupkyně hned poslala se přezout. A jaký div se zračí v její tváři, když zjistí, že nemám do čeho.

30.1.2023 v 18:31 | Karma článku: 17.10 | Přečteno: 324 | Diskuse

Ondřej Flégl

Deratizace hradu je konečně tady!

Vyhráli jsme, zlo poraženo. Konečně jsme se dočkali a po dvaceti letech máme demokratického prezidenta. Je to skutečně balzám na duši a systémové uzdravení.

30.1.2023 v 12:08 | Karma článku: 25.08 | Přečteno: 588 | Diskuse

Oto Kaděrka

Spolu nebo po našem pospolu k porážce

Ne že bych se neradoval z toho jak dopadla volba na Hrad, ale tak nějak ze zkušenosti nepodléhám zbytečné euforii a snažím se myslet dál.

30.1.2023 v 11:48 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 453 | Diskuse
Počet článků 250 Celková karma 35.45 Průměrná čtenost 3189

Inženýr ekonom, choreograf, lektor tance a společenské výchovy. Příjemce kapesného od státu za celoživotní sociální a zdravotní pojištění proti přetížení peněženky. Docent spontánní dojmologie a rychlých polních soudů. Na hlavu vzatý odborník na mediální obluzování, mentor exekutorů ducha, travič politické blbé nálady a deratizátor zapouzdřených ideologií. Čtyři děti, pět vnoučat. Životní heslo: Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo (Kapka proráží kámen nikoli silou, ale opakovaným kapáním). Znamením štír. 

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...