Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Prodám byt v Praze nebo vyměním za menší moravskou vesnici

13. 02. 2020 9:14:09
Tenhle internetový vtip už dávno není vtipem. Za jeden hezký byt v Praze 1 (např. aktuálně jeden za bratru 80 milionů Kč) si skutečně koupíte třeba 93 velice zachovalých domů na Bruntálsku. A to už je vesnička má středisková.

Protože medián počtu obyvatel obce v ČR je 382 (tedy půlka obcí má méně než 382 lidí), těch 93 domů na Bruntálsku při řekněme 4 obyvatelích na dům vyjde na 372 lidí. To by si mohl prodejce takového pražského bytu vybírat z téměř půlky všech obcí v ČR, kterou si koupí i s místní hospodou, hasičárnou a starostou navrch. Samozřejmě kromě Brna, tam by si radši haluzu šalinó nechali umignót, než by bóchli bévák cajzlovi z Práglu. Ale vážně, ve skutečnosti to s Brnem, skoupeným Pražáky, nebude tak horké, tam totiž ceny nemovitostí rostly ještě prudčeji než v Praze.

Příčin, proč ceny nemovitostí raketově narostly, jen za roky 2010-18 byty o 40%, domy o 29% a pozemky dokonce o 50%, je víc. Je to určitě hospodářská konjunktura, nezaměstnanost na historických minimech a tím pádem i tlak na růst mezd. Bylo to i nabídkou relativně levných hypoték, na pořízení bydlení tak dosáhlo mnohem víc lidí. To už je minulost, loni objemy poskytnutých hypoték klesly o pětinu a nyní podražily, i díky tuhé regulaci České národní banky. Jednou z mocných brzd je i stavební zákon a kupa navazujících předpisů, norem i nepsaných pravidel. Už jsem tu psal, jak na tom se stavebními předpisy jsme, že strašíme na 157. příčce ve srovnání 190 zemí. A právě tenhle zákon je nyní v běhu, tedy spíš v kulhavé chůzi. A je - u tak veledůležité normy – na můj vkus (a vkus třeba Astona z Neviditelného psa) jaksi ticho po pěšině. Když o této zákonné normě některé z médií na 16. straně přece jen napíše nebo po půlnoci odvysílá, tak je to zhusta jen vodopád nadávek: špatné, hrozné, neopravitelné, vyhodit, návrh odstřelit, navrhovatele zastřelit, ani o tom nediskutovat. Než všemi připomínkovacími místy návrh zákona prolezl, byl z něj otrhánek anorektik. Co z něj následně udělají poslanci v parlamentu, si nehodlám ani představovat.

Přitom se na rozdíl od všech moudrých připomínkovačů a rádců, co našli-nenašli, domnívám, že už prvotní návrh byl krotký jak májový deštíček a Augiášův chlív státního i neziskového stavebního dozorování jen nesměle kosmeticky zkropil. A přesto jsou všichni podotýkači v říji. Především proto, že to moře razítek, povolovaček, komplexních vyjádření a závazných stanovisek návrh jen těžkopádně racionalizuje, samozřejmě za vytvoření nového Úřadu, který bude pracovat rychleji. Ale základ všeho je přeci jinde: v totálním osekání, zrušení, odmítnutí a zahození těch předpisů, které už se nakupily za léta dobrých úmyslů, které tu cestu do povolovacího pekla vydláždily. Ve jménu nanebevzetí ekologie, úzkostné hygieny, skvostné architektury, památkové pečlivé hibernace, požární samosprašnosti a lidskoprávní ochrany až po právo dusit smogem milióny obyvatel ve městě kvůli jedinému majiteli pozemku, který odmítl obchvat, vedený posvátnou půdou jeho předků.

A tak mám pro mladší generace smutnou zprávu: stavební předpisy se nikdy nezjednoduší. A víte proč? Protože na radikálním zjednodušení nemá ve skutečnosti (ne ústy) zájem NIKDO. Sami úředníci? Asi jako Brusel by chtěl zrušit Evropskou unii. Politici? Kde by byly všechny vzletné řeči o ochraně zájmů bezbranných před ropáky, od žabiček přes dravé chamtivé kapitalisty až po zjevně týrané klima? Ekologické organizace? Tomu přeci sami nevěříte. A dokonce ani stavebník, jakmile tedy ten svůj domeček upachtěně po létech postaví, už nemá zájem, aby stavěl vedle někdo jiný a rušil jeho odpolední grilování. Naopak, stane se přesný opak zjednodušení. Stále další a další barikády předpisů přibývají a ještě přibydou, to si buďte jisti. Z Evropské unie i z hlav politiků a úředníků jen prýští další a další „nápady“: nutnost zadržovat vodu v krajině – bez retenčních nádrží už nic nepostavíte, nedostatek vody – naprosto nezbytné znárodnění vašich studní, úspory energií – už jen pasivní domy s rekuperací, olepené soláry a větrníky, hygiena – likvidace starých staveb už jen na úrovni dekontaminace Fukušimy, pronájmy už jen „zastropované“ proti hamižným vlastníkům, krátkodobé pronájmy jako airbnb zakázat (tedy dětský pokojíček po z hnízda vylétlém potomkovi možná ano, pokud pan pražský primátor Hřib laskavě kývne), znárodňování vykořisťovatelských developerů (vítr vane z Berlína), růst daní z nabytí nemovitosti, katastrálních zápisů, povolení, a pokut až do nebe, a vůbec poplatků za vaši slizkou uhlíkovou stopu.

Ještě jste překvapeni, že je k návrhu stavebního zákona vedena diskuse jen jaksi v duchu indiánských válečných pokřiků? Já tedy ne. A vy, mladší ročníky, počítejte s tím, že pokud nezdědíte nemovitost po movitých předcích, nevyhrajete superjackpot nebo nezaujmete nějaké královsky placené místo od generálního ředitele výše, bydlet ve vlastním nikdy nebudete. A i z nájemního bydlení se vám budou protáčet panenky, protože to jsou nádoby více než spojité. Ale pokud budete v této době vlastnit byt ve vnitřní Praze, jó, to si budete moct, když ho prodáte, koupit... třeba moravskou vesnici, na jakou si ukážete!

Autor: Josef Prouza | čtvrtek 13.2.2020 9:14 | karma článku: 44.35 | přečteno: 11713x

Další články blogera

Josef Prouza

Z večeře jsem šla internalizovaně opresovaná jak token

Konečně do Prahy zavítaly Američanky R. Jacksonová a S. Raoová, co za cca 57 tisíc u vás, dámy, uspořádají večeři, aby vám ukázaly, jaké jste rasistky. No a Bláža nám tu véču s těmahle zrasovanejma koučkama zacálovala.

27.2.2020 v 9:12 | Karma článku: 40.75 | Přečteno: 3429 | Diskuse

Josef Prouza

Jak naše generace dnešní mládeži zničila život

Strašně jsme to těm našim mladým podělali, pěkně rezavé klíče od světa jim předáváme. Skleníkově prakticky zplynovanou Zemi, vyrabovanou do mrtě. Po naší potopě se oni musí plavit na Noemově oligarše ke klimatické rychlé smrti.

29.1.2020 v 9:10 | Karma článku: 48.80 | Přečteno: 22435 | Diskuse

Josef Prouza

Británie brexit absolutně nezvládla

Totální chaos, miliarda liber v čudu a přes dva tisíce zraněných jen za poslední víkend. To je tragická bilance událostí, které odstartoval únik dekretu o zřizování tajných převýchovných táborů pro odmítače brexitu v Anglii.

22.1.2020 v 9:08 | Karma článku: 42.86 | Přečteno: 9473 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Děkuji Milionu chvilek, že ukázal, jak s ním lidi nejdou

Když sleduji poslední akce Milionu chvilek, vše mne utvrzuje k tomu, že občané ČR jsou daleko více sjednoceni proti nim a jejich politickým nohsledům než proti Křečkovi, Babišovi a Zemanovi.

28.2.2020 v 7:31 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 780 |

Jana Plamínková

Je náš Kelt cennější než mykénský poklad?

V Athénách mají nové Muzeum Akropole. Postavili ho v samém centru města a bylo samozřejmé, že při bohaté historii města při zakládání muzea odkryjí leccos zajímavého. A taky že ano.

27.2.2020 v 21:55 | Karma článku: 15.72 | Přečteno: 252 | Diskuse

Jan Dvořák

Vůbec si nevedeme špatně, předpojatý Brusel to však vidí jinak!

Premiér ani vicepremiér neskákali nadšením, když se jim na stůl dostala jako každý rok „Zpráva o České republice“ - vysvědčení od EK jak jsme si loni vedli. A novináři byli na koni. Zdání toho, jak jsme dobří, Komise rozcupovala.

27.2.2020 v 19:34 | Karma článku: 12.98 | Přečteno: 641 | Diskuse

Michaela Stirner Řeřichová

Patří koncept lidských práv do rukou států?

Státní instituce se neptají každého jednotlivého člověka kdo jsi, co cítíš a co potřebuješ. Pocity i potřeby konkrétních lidí se ztrácí v rozhodnutích mocných. Tito a další lidé jsou si toho vědomi. A vy?

27.2.2020 v 19:27 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 224 | Diskuse

Jan Ziegler

Regulace nájemného, šílený nápad ministryně

Kvůli policejní razii na ministerstvu práce a sociálních věcí sílí hlasy po odstoupení ministryně Jany Maláčové. Já si však myslím, že abdikovat by měla z jiných závažnějších důvodů.

27.2.2020 v 17:46 | Karma článku: 28.45 | Přečteno: 1083 | Diskuse
Počet článků 135 Celková karma 39.31 Průměrná čtenost 2733

Lektor tance, co mu někdy není do tance, ale vždy do skoku (někdy chuť na trojitý salchow, jindy na skok ze skály) . Čerstvý příjemce kapesného od státu za celoživotní sociální a zdravotní pojištění proti přetížení peněženky. Docent spontánní dojmologie a rychlých polních soudů. Na hlavu vzatý odborník na mediální obluzování, mentor exekutorů ducha, travič politické blbé nálady a deratizátor zapouzdřených ideologií. Bezradný výchovný poradce svých potomků, čtyřdětný, trojvnučný, plnotučný. Životní heslo: Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo (Kapka proráží kámen nikoli silou, ale opakovaným kapáním). Znamením štír, úsměvem sýr. 

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...