Raketový útok na Sýrii ze všeho nejvíc připomíná nový kus Commedia dell´arte

15. 04. 2018 19:34:26
Kdo se ujal rolí Harlekýna, Kolombíny, Pantaloneho a dalších? Commedia dell ́arte znamená v překladu „komedie profesionálních herců“. Renesanční tvar improvizovaného divadla byl oživen a nejnovější kus má celosvětovou premiéru.

Pantalone je lakomý, chlípný a bohatý obchodník. Asi vás nepřekvapí, že se této role na výbornou zhostil Donald Trump. U Kolombíny Theresy Mayové, Pantaloneho služky, vidíme vlastnosti, u Kolombíny tak charakteristické: umí intrikovat i klamat, je chytrá a lstivá. Naproti tomu Harlekýn Emmanuel Macron je sice rovněž sluhou, ale komickým. Což ovšem zvyšuje jeho úspěch u publika. Ústřední zápletkou improvizovaného kusu je samozřejmě láska, které Pantalone ze všech sil brání. Zde konkrétně jsou jako „innamorati“, tedy milenci, představeni sličná Sýrie, beznadějně zamilovaný Rus, a také šibal (šíitbal) Írán a divoká dívka Hizballáh. Oba páry milenců zažívají těžké časy, protože Pantalone je rozhodnut jim jejich love story všemi prostředky překazit. A že prostředky má. Například twitter. V jedné scéně, kde se publikum válí smíchy, dokonce říká: „Tak si vám takhle jednou nevinně tvítuju, a najednou sedím v bunkru a vedu třetí světovou válku.“ Tak tuhle situaci známe už ze starého vtipu: škrábu se takhle hřebíkem v uchu – a najednou ticho. Salvy smíchu vyvolávají i jeho pojmenování vážných věcí komickými termíny. O ničivých raketách hovoří jako rodič o hračkách pro děti na vánoce: Ježíšek přiletí, a přinese hračky, které budou krásné, nové a chytré. No, které dítě by si přálo pod stromeček hračky ošklivé, staré a úplně blbé, že. A jak tak Dumá, jak to navléci, za záminku pro svoji nadílku nezvolí čas vánoc, ale Plynem vraždící zvíře, což je postava v komedii dell ́arte nová. Zde je publikum na chvíli zmateno, protože se od hlavních aktérů hry dozvídá informace tak rozporné, že už rozpornější být nemůžou. Zatímco Pantalone tvrdí, že toto zvíře povraždilo přes 70 civilních občanů včetně mnoha dětí plynem sarinem, možná chlórem, Rus se sličnou Sýrií pátrá po těchto obětech v Dumá, hned jak tam po 24 hodinách dorazí, marně, i když obrazí všechny místní nemocnice i krchovy v místě. A přitom pomocníci Pantaloneho, Bílé přilby, tento masakr natočily v HD kvalitě. Výkonné kamery jsou součástí jejich výzbroje, zdá se, že dokonce jedinou. Tedy kromě té sněhobílé helmy, symbolizující panenskou nevinnost. A vědí bezpečně, že plyn vypustil přímo sám Asad, aby, až tam po pár hodinách sám dorazí, prověřil připravenost syrské armády na chemickou očistu. Ještě předtím se však v průběhu hry Pantalone dvoří, jak jinak než chlípně, aby udržel charakter postavy, postavě Stormy Daniels, kterou ztvárnila přesvědčivě pornoherečka Stephanie Cliffordová. Její nemravný požadavek na honorář za účinkování ve hře – 130 tisíc dolarů – však producenti hry vehementně popírají. Jejímu vyprávění o románku s Pantalonem však třeba zrovna Češi věří, zvláště když líčí, jak byla zamilovaná, protože tohle už známe i u nás v podobě neodolatelné přitažlivosti sexymozku Jiřího Paroubka.

V každém případě Pantalone k útoku na Sýrii, když ho potupně odmítla, což se sexymozkům nedělá, zavelí a lehce překvapivě spolu s Kolombínou a Harlekýnem začnou bombardovat. Zde ovšem v nové komedii přichází podle divadelních expertů řada rozporů, například tvrzení, kolik střel bylo odpáleno, kolik sestřeleno. Pantaloneho sluhové tvrdí, že všechny střely dorazily na místo určení, sličná Sýrie však mluví o 70 sestřelených raketách. Vysvětlení rozporu ve hře však nepřichází. Za poněkud nepřesvědčivé intermezzo ve hře označili divadelní kritici také tvrzení Pantaloneho sluhy Pentagona, že Rusa předem o tomto útoku neinformoval. Přesto všechna bombardovaná místa byla vzorně vyklizena a nedošlo k jediné ztrátě na životech. Tak buď mají syrské chemické sklady, napěchované sarinem a chlórem až na půdu, naprosto skandální ochranu, když tam v době útoku nebyl ani vrátný a skladník, natož nějací vojáci, nebo syrská armáda předběhla v robotizaci chemických skladů celý svět.

Po uvedení nové komedie dell ́arte na světových pódiích se s kritikami divadelních odborníků protrhl pytel. Za totální barbarský propadák ho označili kritici ruští, syrští a íránští. Vlažného přijetí se dočkala například v Izraeli, kde místní divadelní plátek Hárec Krišna, orientovaný na spíše východní divadelní vzory, o vyznění hry pochybuje. Naopak Broadway hlásí nadšené kritiky a pochvalu hereckých výkonů všech představitelů hlavních rolí, londýnská divadelní scéna zaznamenala rovněž potlesk, i když ústy obávaného kritika Corbyna i značnou skepsi k poslání hry a jejím významu pro budoucnost světového dramatu. Čínský kritik Švej-ču-žou hru zcela odmítl a naznačil, že Čína bude dál prosazovat své tradiční divadlo s výrazným líčením postav typu šeng, tan, ťing a čchou. Zvláštní kapitolou je postoj českých divadelních kruhů. Zatímco kritik Stropnický, dobře si vědom, jak i jeho často divadelní kritici nespravedlivě cupovali, když byl ještě hercem, hru otevřeně vychválil s poukazem na dojemné scény vraždění plynem a suverénní odplatu, kritička Šlechtová byla podstatně střídmější a kladně ohodnotila v podstatě jen scénku, kde se hovoří o nepřípustnosti použití chemie v peripetiích i v katarzi. Protože oba dva vydali svou kritiku ve stejnou dobu, bylo pozoruhodné si přečíst prohlášení Stropnického, že o přesném datu prvního uvedení hry byl americkými producenty předem informován a na premiéru pozván, kdežto ve stejnou chvíli Šlechtová na kamery mlžila, zda byla pozvána také, že to prý nebude komentovat. Vzorná ukázka píárové koordinace českých divadelních kruhů, že. A také toho, že u nás se vykecá absolutně všechno. Oba kritiky nakonec zkritizoval i jejich šéf, majitel divadelních novin, Babiš. Mručivému souhlasu s hrou od kritiků v České televizi, kteří hrdinně drželi NATObasu, se zcela z kloubů vymklo vysílání Seznam.cz. Přizvaný divadelní expert Jaromír Novotný (bývalý náměstek min. obrany) tam vyzdvihl roli Bílých přileb(!) v inscenaci chemického útoku v Dumá. Doslova řekl, že se domnívá, že mu to „připomíná ten první útok na tu syrskou leteckou základnu po prvním údajném chemickém útoku (v Chán Šajchúnu-pozn.aut.), který se domnívám, že zorganizovaly Bílé přilby stejně jako to v té Dumě.“ A dodal věštecky, že si tuto roli Bílé přilby potřetí zahrají, až syrská armáda zamíří do Idlíbu. Takže to už máme ohlášení celého turné divadelní kumpačky Bílé přilby. Šokovaný moderátor Tomáš Vzorek se zmohl jen na chabé konstatování: Ale to je jen spekulace, že. Ano, je to spekulace, odpověděl s úsměvem Novotný.

Na dotaz, směřovaný na představitelku Kolombíny Mayovou, zda vyvolá nějakou novou schůzku s Rusem, odpověděla ve stylu oblíbené fráze českých modelek: Ne, nezafungovala mezi námi vzájemná chemie.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Prouza | neděle 15.4.2018 19:34 | karma článku: 40.51 | přečteno: 3539x

Další články blogera

Josef Prouza

Vliv německých romantických filmů na žehlení prádla

Při žehlení musím mít puštěnou televizi. Tuto otravnou činnost si zpříjemňuji sledováním filmů. Akční trháky jsou zcela nevhodné, než znovu zvednete oči od prkna, bývá zabito i několik postav. Za to německá romantika – ideální!

15.4.2019 v 9:51 | Karma článku: 27.78 | Přečteno: 535 | Diskuse

Josef Prouza

Fatální chyby (nejen) blogerů idnes ohledně usnesení EU o lidech afrického původu

Nikdy bych nevěřil, že se kolegové blogeři včetně Ladi Větvičky dopustí takových kopanců ohledně komentářů usnesení Evropského parlamentu k lidem afrického původu. Citují a odkazují na návrh, který vůbec nebyl schválen!

5.4.2019 v 19:55 | Karma článku: 45.10 | Přečteno: 5652 | Diskuse

Josef Prouza

Jsem osel dobrých zpráv či osoba veřejně zločinná?

Naposledy si prý lidstvo rozumělo po potopě. V Babylónu. Jedna řeč, všem všechno jasné. Dokud si prapředci neusmysleli postavit věž, co propíchne nebe. Hospodin je rozehnal do všech koutů a zmátl jim jazyk. Udělal to nyní podruhé?

4.4.2019 v 9:23 | Karma článku: 27.20 | Přečteno: 574 | Diskuse

Josef Prouza

Jsi elf? Tak pojď mezi nás, ty kluku ušatá!

Čeští elfové představují čiré dobro (jako všichni elfové). Bojují v hluboké ilegalitě proti trollům, kteří ztělesňují naopak čiré zlo. Ruské, nově i čínské. Nyní přešli do fáze zveřejňování vystopovaných trollů. Konečně! Nebo ne?

22.3.2019 v 9:15 | Karma článku: 39.99 | Přečteno: 1897 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marek Liška

Sbohem, Česká pošto s.p.

Před několika dny jsem obdržel dopis od České pošty s.p. , ve kterém mi bylo oznámeno, že se mnou byla rozvázána smlouva a již nadále nejsme partneři. Po šestnácti letech vztahu mne to přeci jen trochu zamrzelo. Ale ne moc.

19.4.2019 v 21:16 | Karma článku: 19.98 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Dvořák

Benešová za Kněžínka. Premiér se zbláznil, pane Švejk?

"Pane Švejk, víte, co mi hlava nebere,“ nahlížela pani Müllerová Švejkovi přes rameno, „že je pan premiér takový masista!“

19.4.2019 v 15:42 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 315 | Diskuse

Libor Čermák

Kdo jsou dnes praví pokračovatelé disidentů? Pražskokavárníci nebo jejich odpůrci?

To je otázka. Kdo je dnes víc pronásledovaný za své názory? Pražskokavárníci klanící se politické korektnosti nebo příznivci našeho pana prezidenta? Nejideálnější by ale přece bylo, aby tímto pokračovatelem už nemusel být nikdo.

19.4.2019 v 13:57 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 451 |

Zdeněk Bárta

Lůzáci ve žlutých vestách mají starost o cizí peníze

Vždy jsem se moc bavil jak jsou zdejšími tzv.vlastenci velebeny Žluté vesty jako ti správní bojovníci proti "neomarxistické" EU.Opravdu velmi tragikomické....

19.4.2019 v 8:11 | Karma článku: 30.31 | Přečteno: 1591 | Diskuse

Martin Braun

Pokus o vraždu to byl, a ne že ne.

Ten čas hrozně letí. Už je to deset let, co se stala jedna z nejhrůzostrašnějších věcí, jaké se mohou vůbec přihodit. Čtyři živočichové, se pomocí zápalných lahví pokusili zavraždit nic netušící obyvatelé jednoho domku

19.4.2019 v 1:19 | Karma článku: 32.51 | Přečteno: 4293 | Diskuse
Počet článků 111 Celková karma 30.76 Průměrná čtenost 2216

Projektový manažer, marketingový specialista, lektor tance, choreograf, scenárista, milovník tance a hudby, ženatý, 4 děti, bydlím v Praze a nejsem a nebyl jsem nikdy členem žádné politické strany.

Najdete na iDNES.cz