Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem Přechyl (skloňuj podle Úchyl)…

11. 05. 2017 9:10:12
... zaostalý obránce přechylování ženských jmen. Ba co víc, retardovaný i v názoru na posvatební společné příjmení. Martina Bárta, Emma Smetana a Petra Svoboda mě ženou na smetiště dějin. Multikulturně jsem na dně,tupý troglodyt.

Zřejmě jsem zatuhnul někde v obrozenectví, takže mnou moderní Božena Němec a Barunka Pankl po právu opovrhují. A haraburdí argumentů, proč v češtině používat přechýlení s příponou –ová, si můžu sepisovat leda tak do Rukopisu královédvorského, což byl, jak známo, padělek, tedy dnes moderně řečeno fake. Že nám, Čechům, přípona –ová jasně signalizuje, že se jedná o ženu, takže na první jednání jako dárek novému obchodnímu partnerovi nepřineseme becherovku, ale květiny? Ale fuj, studenti gender studies by mi rychle vysvětlili, že jakékoli odpudivé „pohlavní“ dělení dárků je nepřípustné faux pas, jako ostatně jakékoli odlišování pohlaví. Už se těším, až u soudů proženou kosmetické firmy, že předpotopně dělí parfémy na pánské a dámské. Kde by skončila hlavní zápletka jedné anglické detektivky, která byla postavena na krutém omylu detektiva, že vrahem je muž (doktor), i když na poslední chvíli pochopil, že jde o ženu (doktorku)? Také se u ní překladatel do češtiny tenkrát zapotil. Doctor Smith jako doctor Smith, že.

A co názor, že přechylování nám, Čechům, hodně pomáhá ani ne tak v zavrženíhodném a ponižujícím určování pohlaví jako spíš ve skloňování? Protože s příponou –ová skloňuje bez přemýšlení i pětkař z první pomocné. To ovšem rovněž neobstojí pod prapory multikulturní revoluce. Tak zaprvé: nejsme už žádní Češi, ale Evropani, tedy spíš světoobčani. Nějaké pomocné berličky, co vydumali naši předkové (určitě s úpornou snahou se odlišit, a určitě ne přes noc), jsou dávno passé ve světle jednolitého soudružství bývalých národů, nyní bezrasových, bezpohlavních a ekoglobálních občanů. A také bezjazyčných, protože jazyk patří k národu jako korunovační klenoty na Hrad. Nebo (abych byl moderní): jako korupce k politikovi nebo výjimečný stav k Francii.

Zadruhé: v jiných jazycích neskloňují – a taky jsou živi, jak by řekla má babička. Obama mává Obama. A basama s fousama. Je tu, pravda, drobný zádrhel, že touhle větou jsme nic moc nesdělili, protože to může znamenat, že: 1) Obama mává Obamové, 2) Obamová mává Obamovi, 3) Obama mává Obamovou nebo (nejspíš) 4) Obamová mává (s) Obamou. Račte si vybrat!

Odpůrci přechylování často uvádějí argumenty, že 1) cizinci vůbec nerozumí, koho máme na mysli, když říkáme Ivanka Trumpová a ne Trump (jen na okraj, zrovna u tohoto jména jsem protesty proti přechylování cizích jmen nikde nezaznamenal - záhada), 2) cizinky uráží, když jim říkáme s příponou –ová a „przníme“ tak jejich jméno, 3) u cizinců vyvoláváme strašné zmatky, když jsme manželé a každý máme jiné jméno, takže nám to nevěří.

No nevím, jsem asi divný pavouk, ale v rozhovoru s cizincem se vždy bavím jeho jazykem nebo anglicky (česky totiž, smutné, nikdo neumí). A v angličtině, francouzštině nebo ruštině by mě ve snu nenapadlo používat přechýlení u ženských příjmení cizinek, dokonce v USA bych určitě použil výraz Ivanka Trump, ve Francii Le Pen a v Rusku bych poučeně říkal Šarapova místo Šarapovová. Takový já jsem vzdělanec! Zřejmě na rozdíl od multikulturalistů, kteří se ve Francii vztekají, že nikdo pod pojmem Piafová nerozpozná jejich milovanou Edith a v hotelích jim zřejmě vnucují dva přísně oddělené pokoje, protože ze jmen nepoznají, že jsou sezdáni se svou Novákovou a na pokoj nevlečou sekretářku. Což je, věřte mi, opravdu to poslední, co recepční v hotelu v jednadvacátém století kontroluje.

Progresivní české ženy už nepřechylují vůbec. Pochopil jsem, že to může mít i své ekonomické výhody. A to tehdy, když jsem spatřil Emmu Smetana v reklamě na mléčný výrobek. Ach ti marketingoví žertéři, jak já se u toho plakátu tenkrát nasmál! Kdyby se jmenovala Smetanová, to už by tak úderně nevyznělo. Její teta Kateřina Jacques má také nesklonné příjmení, ale u ní je to jedno, protože jí stejně všichni říkají Biomasa. Určitě jen proto, že biomasa se skloňuje perfektně. Úporná snaha o zachování původního ženského příjmení - jistě také kvůli ženské rovnoprávnosti, nám přinesla celou žeň žertovných výrazů. Vzpomínáte? Konvalinka Průšová. Nebo Liška Boková. Nebo Muchomůrka tygrovaná. Aha, promiňte, ta se mi do toho herbáře s atlasem hub nějak připletla. Schválně jsem uvedl jen dva příklady, navíc žen dávno s Konvalinkou a Liškou rozvedených. Pokud bychom přistoupili na to, že s každým sňatkem do příjmení vpadne další dáreček, již za několik generací bychom mohli vyprávět vtipy, podobné tomu, který vyprávěl v Kouzelníkovi kdysi Oldřich Kaiser. Byl to „španělský“ vtip, a Oldřich každé jméno o patnácti položkách poctivě vyjmenovával – to jsme se nasmáli. Stejně by dopadl i vtip, jak se sejdou Schwarzenberg s Lobkowiczem, s použitím všech jejich šlechtických titulů byste se pointy vtipu dočkali na vánoce.

A ještě ke tvůrčímu vzepětí českých rodičů při pojmenovávání svých ratolestí. Tak tady jsem klidný, móda všech Charlottek, Lennon Marlene, Brunů, Dženifr, Tiffany nebo Vaness pomine. Stejně jako nápady z padesátých let, kdy se objevily Pětiletky nebo Kaťuše. Konečně, nápady celebrit se žebříčky četnosti jmen v ČR nijak nezahýbaly. Jiří, Jan, Petr a Marie pořád kralují. A sympatická je mi móda návratu jmen pozapomenutých, všech těch Matějů, Aniček, Matyášů a Dorotek. Víte, že v Česku je 608 Pytlíků? A pořád žádný Frodo! Tak milí Pytlíci, hleďte být trochu kreativní. Hlavně, aby jednou vaše děti nemuseli na matriku - jako v tom starém protektorátním vtipu:

Na matriku za protektorátu přijde chlap a říká, že si chce změnit jméno. Ale to není jen tak, na to musíte mít velice závažný důvod, odpovídá matrikářka. To mám, říká chlap, jmenuju se Adolf Prdel. Ježišmarjá, to je opravdu hrůza, samozřejmě vám jméno hned změníme... A jak byste se chtěl jmenovat? František Prdel!

Tak asi tak, milí novátoři globátoři.

Autor: Josef Prouza | čtvrtek 11.5.2017 9:10 | karma článku: 33.37 | přečteno: 1022x

Další články blogera

Josef Prouza

Smutný klaun Jaroslav Šonka

Tak jsem si zase něco přečetl od tohoto vyhlášeného experta, skvělého politologa, úžasného ředitele, superpolitickykorektního publicisty a objevného spisovatele. A „beznadějného pravdoláskaře a vítače“, jak by řekl P. Štěpánek.

12.10.2017 v 10:14 | Karma článku: 34.44 | Přečteno: 1112 | Diskuse

Josef Prouza

První jednání o německé vládní koalici po volbách skončilo rvačkou. Neuvěříte, kvůli čemu!

K prvním rozhovorům o koalici po německých parlamentních volbách, nazvané podle stranických barev Jamajka, se sešli předsedové tří stran. A byl to masakr!

9.10.2017 v 10:10 | Karma článku: 29.55 | Přečteno: 1713 | Diskuse

Josef Prouza

Když u nás ženy takové...

...tu naše drahá vlast, vlast naše zachráněna!“ zapěl jsem si s Oskarem Nedbalem při poslechu rozhovoru s mladou českou studentkou, co se proboxovala až na americkou Stanfordskou univerzitu. Pak mi dobrá nálada umrzla.

24.9.2017 v 10:04 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 970 | Diskuse

Josef Prouza

Morové rány pro Junckera

Rána za ranou stíhá Jean-Claude Junckera, předsedu Evropské komise. Od včerejška čelí žalobě bývalého českého politika, byl fyzicky napaden hollywoodskou hvězdou a obviněn ze zneužití mládežnické organizace. Vše v jednom týdnu.

14.9.2017 v 10:21 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 717 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Rostislav Szeruda

Karty i mandáty jsou rozdány, co bude dál?

Tak jsme si odvolili, rozdali jsme politikům karty. Dál to bude na nich, jak se dokáží či spíše nedokáží domluvit. Vůle občana ustoupila do pozadí. Teď si zas chvíli budou hrát velcí hoši (a děvčata).

22.10.2017 v 13:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Adam Mikulášek

Sobotkovské křídlo: ČSSD malá, ale „naše“

Místo poučení po debaklu sobotkovského vedení v krajských volbách 2016 se začal dělat jeden přešlap za druhým. Na jednu stranu chlácholení ohledně migrace, na druhou stranu touha přimknout se k „tvrdému jádru“ EU...

22.10.2017 v 12:05 | Karma článku: 14.99 | Přečteno: 249 | Diskuse

David Rath

Změna nebo smrt

Co řada z nás předvídala se teď i stalo. Andrej Babiš s Tomiem Okamurou sebrali takřka všechny voliče sociálním demokratům a podstatnou část i komunistům.

22.10.2017 v 11:51 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 419 | Diskuse

Přemysl Čech

ČSSD - debakl za vlastní zásluhy

Ani prohra, ani propad, ale volební debakl, za který si mohou sami. A nepokora, nepoučitelnost, alibismus a pýcha, rysy, které přivedl do této partaje právě pan Paroubek. A může si říkat co chce a analyzovat kde chce.

22.10.2017 v 11:35 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 425 | Diskuse

Ivo Hnilica

ANO 2011 - volební "termonukleárka" že?

Viděl jsem v TV studiích ve tvářích moderátorů i dalších přísedících komentátorů zklamání, které nešlo zakrýt i někdy přes nepřirozeně nasazený úsměv U ČT 24 výrazně. Bylo sice přiznáváno nebývalé vítězství hnutí, ale komentáře by

22.10.2017 v 11:22 | Karma článku: 16.25 | Přečteno: 451 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 33.52 Průměrná čtenost 1405

Projektový manažer, marketingový specialista, lektor tance, choreograf, scenárista, milovník tance a hudby, ženatý, 4 děti, bydlím v Praze a nejsem a nebyl jsem nikdy členem žádné politické strany.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.