Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem Přechyl (skloňuj podle Úchyl)…

11. 05. 2017 9:10:12
... zaostalý obránce přechylování ženských jmen. Ba co víc, retardovaný i v názoru na posvatební společné příjmení. Martina Bárta, Emma Smetana a Petra Svoboda mě ženou na smetiště dějin. Multikulturně jsem na dně,tupý troglodyt.

Zřejmě jsem zatuhnul někde v obrozenectví, takže mnou moderní Božena Němec a Barunka Pankl po právu opovrhují. A haraburdí argumentů, proč v češtině používat přechýlení s příponou –ová, si můžu sepisovat leda tak do Rukopisu královédvorského, což byl, jak známo, padělek, tedy dnes moderně řečeno fake. Že nám, Čechům, přípona –ová jasně signalizuje, že se jedná o ženu, takže na první jednání jako dárek novému obchodnímu partnerovi nepřineseme becherovku, ale květiny? Ale fuj, studenti gender studies by mi rychle vysvětlili, že jakékoli odpudivé „pohlavní“ dělení dárků je nepřípustné faux pas, jako ostatně jakékoli odlišování pohlaví. Už se těším, až u soudů proženou kosmetické firmy, že předpotopně dělí parfémy na pánské a dámské. Kde by skončila hlavní zápletka jedné anglické detektivky, která byla postavena na krutém omylu detektiva, že vrahem je muž (doktor), i když na poslední chvíli pochopil, že jde o ženu (doktorku)? Také se u ní překladatel do češtiny tenkrát zapotil. Doctor Smith jako doctor Smith, že.

A co názor, že přechylování nám, Čechům, hodně pomáhá ani ne tak v zavrženíhodném a ponižujícím určování pohlaví jako spíš ve skloňování? Protože s příponou –ová skloňuje bez přemýšlení i pětkař z první pomocné. To ovšem rovněž neobstojí pod prapory multikulturní revoluce. Tak zaprvé: nejsme už žádní Češi, ale Evropani, tedy spíš světoobčani. Nějaké pomocné berličky, co vydumali naši předkové (určitě s úpornou snahou se odlišit, a určitě ne přes noc), jsou dávno passé ve světle jednolitého soudružství bývalých národů, nyní bezrasových, bezpohlavních a ekoglobálních občanů. A také bezjazyčných, protože jazyk patří k národu jako korunovační klenoty na Hrad. Nebo (abych byl moderní): jako korupce k politikovi nebo výjimečný stav k Francii.

Zadruhé: v jiných jazycích neskloňují – a taky jsou živi, jak by řekla má babička. Obama mává Obama. A basama s fousama. Je tu, pravda, drobný zádrhel, že touhle větou jsme nic moc nesdělili, protože to může znamenat, že: 1) Obama mává Obamové, 2) Obamová mává Obamovi, 3) Obama mává Obamovou nebo (nejspíš) 4) Obamová mává (s) Obamou. Račte si vybrat!

Odpůrci přechylování často uvádějí argumenty, že 1) cizinci vůbec nerozumí, koho máme na mysli, když říkáme Ivanka Trumpová a ne Trump (jen na okraj, zrovna u tohoto jména jsem protesty proti přechylování cizích jmen nikde nezaznamenal - záhada), 2) cizinky uráží, když jim říkáme s příponou –ová a „przníme“ tak jejich jméno, 3) u cizinců vyvoláváme strašné zmatky, když jsme manželé a každý máme jiné jméno, takže nám to nevěří.

No nevím, jsem asi divný pavouk, ale v rozhovoru s cizincem se vždy bavím jeho jazykem nebo anglicky (česky totiž, smutné, nikdo neumí). A v angličtině, francouzštině nebo ruštině by mě ve snu nenapadlo používat přechýlení u ženských příjmení cizinek, dokonce v USA bych určitě použil výraz Ivanka Trump, ve Francii Le Pen a v Rusku bych poučeně říkal Šarapova místo Šarapovová. Takový já jsem vzdělanec! Zřejmě na rozdíl od multikulturalistů, kteří se ve Francii vztekají, že nikdo pod pojmem Piafová nerozpozná jejich milovanou Edith a v hotelích jim zřejmě vnucují dva přísně oddělené pokoje, protože ze jmen nepoznají, že jsou sezdáni se svou Novákovou a na pokoj nevlečou sekretářku. Což je, věřte mi, opravdu to poslední, co recepční v hotelu v jednadvacátém století kontroluje.

Progresivní české ženy už nepřechylují vůbec. Pochopil jsem, že to může mít i své ekonomické výhody. A to tehdy, když jsem spatřil Emmu Smetana v reklamě na mléčný výrobek. Ach ti marketingoví žertéři, jak já se u toho plakátu tenkrát nasmál! Kdyby se jmenovala Smetanová, to už by tak úderně nevyznělo. Její teta Kateřina Jacques má také nesklonné příjmení, ale u ní je to jedno, protože jí stejně všichni říkají Biomasa. Určitě jen proto, že biomasa se skloňuje perfektně. Úporná snaha o zachování původního ženského příjmení - jistě také kvůli ženské rovnoprávnosti, nám přinesla celou žeň žertovných výrazů. Vzpomínáte? Konvalinka Průšová. Nebo Liška Boková. Nebo Muchomůrka tygrovaná. Aha, promiňte, ta se mi do toho herbáře s atlasem hub nějak připletla. Schválně jsem uvedl jen dva příklady, navíc žen dávno s Konvalinkou a Liškou rozvedených. Pokud bychom přistoupili na to, že s každým sňatkem do příjmení vpadne další dáreček, již za několik generací bychom mohli vyprávět vtipy, podobné tomu, který vyprávěl v Kouzelníkovi kdysi Oldřich Kaiser. Byl to „španělský“ vtip, a Oldřich každé jméno o patnácti položkách poctivě vyjmenovával – to jsme se nasmáli. Stejně by dopadl i vtip, jak se sejdou Schwarzenberg s Lobkowiczem, s použitím všech jejich šlechtických titulů byste se pointy vtipu dočkali na vánoce.

A ještě ke tvůrčímu vzepětí českých rodičů při pojmenovávání svých ratolestí. Tak tady jsem klidný, móda všech Charlottek, Lennon Marlene, Brunů, Dženifr, Tiffany nebo Vaness pomine. Stejně jako nápady z padesátých let, kdy se objevily Pětiletky nebo Kaťuše. Konečně, nápady celebrit se žebříčky četnosti jmen v ČR nijak nezahýbaly. Jiří, Jan, Petr a Marie pořád kralují. A sympatická je mi móda návratu jmen pozapomenutých, všech těch Matějů, Aniček, Matyášů a Dorotek. Víte, že v Česku je 608 Pytlíků? A pořád žádný Frodo! Tak milí Pytlíci, hleďte být trochu kreativní. Hlavně, aby jednou vaše děti nemuseli na matriku - jako v tom starém protektorátním vtipu:

Na matriku za protektorátu přijde chlap a říká, že si chce změnit jméno. Ale to není jen tak, na to musíte mít velice závažný důvod, odpovídá matrikářka. To mám, říká chlap, jmenuju se Adolf Prdel. Ježišmarjá, to je opravdu hrůza, samozřejmě vám jméno hned změníme... A jak byste se chtěl jmenovat? František Prdel!

Tak asi tak, milí novátoři globátoři.

Autor: Josef Prouza | čtvrtek 11.5.2017 9:10 | karma článku: 33.18 | přečteno: 993x

Další články blogera

Josef Prouza

Vize Česko 2040, tentokrát odporně politicky nekorektní

V poslední době se politici předhánějí v předkládání vizí budoucího vývoje ČR. Tak jsem i já roztrhal mlhy, vznášející se nad našimi světlými zítřky, a nahlédl do české kotliny roku 2040.

21.8.2017 v 12:02 | Karma článku: 31.19 | Přečteno: 858 | Diskuse

Josef Prouza

Adrenalinová dovolená – nyní nově i v Barceloně

Listuji katalogy islámských cestovních kanceláří a ne a ne si vybrat. Dřív jen k uzívání nudné pobyty u moře, nějaká ta projížďka na velbloudu, prohlídka mešity, ale dnes?!

18.8.2017 v 7:36 | Karma článku: 36.26 | Přečteno: 980 | Diskuse

Josef Prouza

Takový normální výjimečný stav

Po krvavých atentátech v Paříži byl ve Francii vyhlášen výjimečný stav. Francouzi jsou výjimečně stavěni do pozoru už skoro dva roky. Můj syn se právě vrátil z firemního školení v Paříži. Co vyprávěl?

9.8.2017 v 17:02 | Karma článku: 45.03 | Přečteno: 4757 | Diskuse

Josef Prouza

Kdo skutečně ovládá svět? Supertajná společnost HAT

Nikdy jste o ní neslyšeli? To je jen důkaz, že je opravdu dokonale utajena. HAT (Human Abetment Trust) si nedala za úkol nic menšího než řídit svět. Činí tak důsledně, neštítí se ani vražd, převratů, revolucí a válek.

25.7.2017 v 10:15 | Karma článku: 21.52 | Přečteno: 1328 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Hannig

Ve válce je jasné, kdo je kdo, aneb ti, kteří to spískali se zavčas někam vypaří

Dnes, 21. srpna jsem chtěl psát o tom, jak nás před 49 lety napadla vojska těch, s nimž jsme byli ve vojenské alianci. Jenže do toho přišla Barcelona, Finsko a musím se vyjádřit zase k tomu, před čímž už varuji mnoho let.

21.8.2017 v 15:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Petr Bláha

Brzy zapomínáme na 21.srpen 1968. Tehdejší "Běž domů Ivane" by dnes nahradilo mnoho lidí.

Je datum 21.8.1968 a do naší krásné země přijíždění vojska Varšavské smlouvy v čele s ruskou verbeží. Všichni chtěli, aby co nejdříve vypadli, ovšem dnes se zdá dosti lidem, že by nebylo od věci ruské "kamarády" znovu přivítat.

21.8.2017 v 15:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Ladislav Jílek

Srpen 1968 – Mezinárodní dopad

Komentářů k 21. Srpnu se objevilo dost, mezinárodními dopady se však zabývají málo. Podle mne to však stojí za připomenutí, zdá se mi, že mezinárodní důsledky byly velké.

21.8.2017 v 15:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Žarko Jovanovič

Srpen 1968 aneb okupace na vlastní přání a pro výstrahu ostatním

Srpen 1968, jednoznačně se jednalo o intervenci, ne okupaci, představitelé SSSR podlehli tlaku svých spojenců, kteří se v ČSR i mimo něj báli o své pozice, sám SSSR neměl prakticky žádný důvod k zásahu a postupoval značně liknavě

21.8.2017 v 14:25 | Karma článku: 10.39 | Přečteno: 286 | Diskuse

Ondřej Mirovský

Srpen 1968 očima Husákových dětí

Známe to z filmů a vyprávění našich rodičů, kterým se při pomyšlení na dny před 49 lety vždy zrychlí tep. Ten pocit, kdy do vaší země přijedou tanky od „přátel“, aby bylo hluboko zašlapáno zrnko naděje socialismu s lidskou tváří.

21.8.2017 v 13:51 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 297 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 31.41 Průměrná čtenost 1077

Projektový manažer, marketingový specialista, lektor tance, choreograf, scenárista, milovník tance a hudby, ženatý, 4 děti, bydlím v Praze a nejsem a nebyl jsem nikdy členem žádné politické strany.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.